Saç Mezoterapisi

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; vitamin, mineral, aminoasitler, enzimler ve homeopatik ilaçların karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir.

Ağız ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların tümü her zaman ilgili hedef organa kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalır.

Mezoterapi de ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar doğrudan problemli bölgeye gönderilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın sorun çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda sağlanmaktadır.

Mezoterapi Uygulama Tekniği:

Mezoterapi karışımı tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere çok ince uçlu iğnelerle verilirler. Önemli olan; hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır.

Mezoterapi uygulamasında kullanılan ilaçların emilimi çok kısıtlı olduğundan, sistemik dolaşıma ilaç geçişi de yok denecek kadar azdır. Tedavinin seans sayısı hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uygulama mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Saçlı Deri Mezoterapisi

Saç dökülmelerini önlemek ve kontrol altına almak, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını düzenlemek için saçlı deriye uygulanan tedavi şekli saç mezoterapisidir. Özellikle androjenik alopesiler saç mezoterapisiyle tedavi edilebilmekte ve yüz güldürücü, kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

Mezoterapi ilaç karışımları küçük dozlarda cilt içerisine verilir. Bu yöntemin en etkili özelliği doz karışımlarının küçük olup bölgesel olarak kullanılabilmesidir. Bu karışımlar kişiye özel olarak planlanmalıdır.

Seanslar kişiye göre değişmekle birlikte ilk ay, 3 veya 4 seans; ikinci ay, 15 günde 1 seans; üçüncü ay, 15 günde 1 seans; ayda 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenmektedir. Saç mezoterapisinde ilk olumlu sonuçların görülmesi için 3 ay geçmesi gerekir. Yan etki riski oldukça az ve ihmal edilebilecek düzeydedir.