Nd: Yag Lazer

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır.

Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Fakat bu özelliği sayesinde nd:yag lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir.

N:d: yag lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm'yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir.

Nd:YAG LAZER Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur.

Nd-YAG lazer;

  • Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme özelliğine sahiptir. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir lazerlerdir.
  • Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar.
  • Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme özelliğinden dolayı kıl köküne kadar enerjilerini taşırlar.
  • Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.
  • Bazı lazerler daha çok cilt üzerindeki kıllara enerjilerini bırakırlar bu yüzden de kıl köküne inemezler. Siyah kıllar incelmeye başladığında veya kıl rengi kahverengi ve sarı olduğunda kıldaki melanin azaldığından sonuç almak zorlaşır.
  • Nd-YAG lazerlerin, en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta en başarılı lazerler oldukları literatürde de belirtilmektedir.