Dövme Silme

Büyük istek ve özenle yaptırılan dövmeler, zaman içerisinde çeşitli sebeplerle sildirilmesi gerekebilir. Kişiler belirli süre sonra sıkılabilirler, istemeyebilirler. Dövme silme tedavisinde Q-Switch Lazer kullanılmaktadır. Bu lazer başlığı dövme silme konusundaki en başarılı lazer tipidir. Dövme Silme Tedavisi sırasında dövmenin cinsine uygun farklı dalga boyunda lazer ışınları kullanılması gerekir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında dövmede kullanılan boya parçalanarak işlem yapılır. Bu işlem sonucunda çok küçük parçalara ayrılan boya, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır. Q-Switch Lazer yöntemiyle eski dövmeler yeni dövmelere göre daha kısa sürede tedavi edilmektedir.

Lazerin ana etki mekanizması derideki boya maddesine özgün bir yoğun ışığı çok kısa zaman diliminde uygulayarak çok hızlı anlık bir ısınma ile deri içinde daha küçük parçacıklara ayırmasıdır. Fakat bu ısıya rağmen dokuda oluşan hasar çok azdır. Çünkü ısı artışı sadece saniyenin milyarda 3/4'ü kadar bir süre içerisinde olur. Bu nedenle lazerle dövme silme sadece hafif bir ağrı dışında önemli soruna neden olmaz.

Lazer uygulamaları ağrılı mıdır?

Ağrı kesici krem anestezi veya bölgesel anestezik ilaç uygulamaları ile ağrı hissi azaltılarak işlem sırasında duyacağınız ağrıyı yok ediyoruz.

Lazerle dövme silme seansı ne kadar zaman alır?

Lazer işlemi çok uzun süren bir işlem değildir. Genellikle silinecek olan bölgenin boyutuna bağlı olarak 30 dakika ile 40 dakika arasındadır. Bütün kolu kaplayan büyük çaplı dövmeler söz konusu olduğunda tek bir seansta bitirmek yerine günlere yayarak daha sağlıklı bir silme işlemi gerçekleştiriyoruz.

Dövme silme için hastanede yatmak gerekir mi?

Hayır rahatlıkla ayakta hasta prosedürü uygulanır. 30-60 dakika içinde uygulanır ve günlük yaşantınıza geri dönersiniz.

Dövmeler lazerle tamamen silinir mi?

Genellikle dövmeler tamamen silinmektedir. Bazı bölgelerde, uygulanan mürekkebin çeşidine bağlı olarak çok hafif bir lekelenme kalabilmektedir. Zamanla bu lekelenmeler ortadan kalkar ve yok olur.

Lazerle dövme sildirme tedavisi öncesi nelere dikkat etmeliyim?

  • Tedavi alanının bronzlaşmasını engelleyin. En az 15 gün güne veya solaryumdan koruyun.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar veya ışık duyarlandıran ilaçlar kullananların tedavi gününden en az üç gün önce ilacı kesmesi gereklidir.
  • Farklı bir ilaç kullanıyorsanız tedavi öncesi hekiminize bildirmeniz gerekir.

Lazer tedavisi sonrası dikkat edeceğim noktalar?

  • İlk gün banyo yapmanız ve sıcak su ile temas etmeniz yasaktır.
  • İkinci gün ılık su ve sabun veya temizleyici ile lif kullanmadan duş alabilirsiniz.
  • Tedavi alanı epitelizan krem sürülerek kapatılır veya açık bırakılabilir.
  • Bir haftalık sürede havuza denize girmek yasaktır.
  • Tedavi öncesinde olduğu gibi sonrasında da en az iki hafta tedavi alanını güneş veya solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından korumak gerekir.